Virüslerden Nasıl Korunulur?

Özellikle Coronavirüs gibi bir salgınla tüm dünyanın mücadele ettiği şu günlerde, “Virüslerden nasıl korunabiliriz? sorusu, birçok insanın kafasını karıştırıyor. Birçok farklı türü olan ve çeşitli şekillerde bulaşan virüslerden nasıl korunacağınızı sizler için anlattık.

Virüslerden korunma yöntemleri:

Virüsler hava yani solunum yoluyla ya da temas yolu ile bulaşabilir. Ancak bu yazıda türlere ayırmadan, kendinizi korumak için neler yapabileceğinizi anlatacağız.

  • İlk kural hijyen!

Gün içerisinde sürekli bir yerlere dokunmak zorunda kalıyoruz. Dokunduğumuz her yer de gerek hava gerekse temas yolu ile bulaşan birçok zararlı madde ya da mikrop barındırıyor. Daha önce eline hapşıran birinin dokunduğu bir yere dokunduğunuzda aynı mikrobu aldığınız gibi, virüsleri de alabilirsiniz. Bu nedenle ellerinizi sık sık yıkamalısınız.

  • Toplu taşımaya dikkat!

Özellikle milyonlarca yaşadığı büyük şehirlerde toplu taşıma kullanmak kaçınılmaz bir gerçek. Kullanmayın demeyeceğiz ama mümkün olduğunca hiçbir yere dokunmayın, tutunurken de bir peçete yardımı ile tutunup iner inmez ellerinizi kolonya ya da ıslak mendil ile iyice dezenfekte edin diyeceğiz…

  • Gıdaları denetlemek önemli!

Aldığınız ürünlerin bir kısmı ithal ve ithal ürünler de oldukça riskli. Paketli ya da açık gıda olsun hiç fark etmez, aldığınız ürünlere dikkat etmeniz çok önemli. Aldığınız meyve ve sebzeleri, eğer mümkünatı olan bir gıda ise sirkeli suda bekletin ve bol su ile yıkayıp öyle tüketin.

  • Maske kullanmayı unutmayın!

Hava yoluyla bulaşan virüslerden kendinizi korumak adına yapabileceğiniz en iyi şey maske kullanmak. Özellikle de toplu taşımalar gibi kapalı, havası sınırlı ve kapalı alanlarda.

  • Havalandırma çok önemli!

Bulunduğunuz her ortamı mevsim ne olursa olsun mutlaka havalandırın. Oksijensiz kalmış bir ortam, ortama önceden yerleşmiş bir virüsün de en kolay nüfuz edebileceği ortamdır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.