Yalan Söylendiğini Nasıl Anlarız?

Aslında bunun yanlış bir şey olduğunu bilsek de hepimiz küçük ya da büyük bir şekilde yalan söylüyoruz. En büyük yalan ise asla yalan söylemediğimizdir. Araştırmalara göre çok sık yalan söylemek bunu yapmayı kolaylaştırıyor ve tekrar söyle ihtimalinizi de artırıyor. Her ne kadar hepimiz yalan söylesek de bize yalan söylenmesinden hiçbirimiz hoşlanmayız. “Bize yalan söylendiğini nasıl anlarız?” diyorsanız bu yazı tam da size göre!

Bazı çıkarlar elde etmek, popülerite kazanmak, sosyal alanda ilerlemek, bazı şeylerin üzerini örtmek, birilerini mutlu etmek, birilerine zarar vermek ya da utanmamak adına söylenen yalanlar her hâlükârda yanıltma amacı güder.

Kendinize ve içgüdülerinize mutlaka güvenmeniz gerekir. Eğer hislerinizi yeterince açar ve yoğunlaştırırsanız içgüdülerinizle birinin yalan söyleyip söylemediğini anlayabilirsiniz. Ama hislerinize güvenmiyorsanız bu topa hiç girmeyin…

Karşınızda şüpheli bir kişi varsa, muhtemelen yakalanmayacağına olan inancı ile kendisine güvenerek yalan söylüyor olabilir. Bu durumu anlamak için uzun süreli baskılama yöntemi kullanabilirsiniz. Zorlu bilişsel süreçlere giren yalancı kişi, aynı soruların farklı şekillerde sorulması ile gerilerek açık verebilir.

Adli olarak uzman olan kişiler, bireylerin yalan söyleyip söylemediklerini birçok mikro ifadeleri takip ederek kolayca bulabilir. Özellikle tanıdığınız birinin her zamanki ifadeleri dışında başka ifadeler de kullanması yalancı olma ihtimalini artırır.

Her birey kendine özgü davranışlar sergiler. Bu nedenle herkes için genel geçer durumlar tespit etmek ve aynı kurallarla ilerlemek her zaman doğru sonuca ulaştırmayabilir. Bir kişi yalnızca asosyal ya da içe kapanık birisi olabilir ya da depresyon dönemine denk gelmiş olabilirsiniz. Birinin sessiz olması onu direkt suçlu konumuna düşürmez. Bu durumda örnek kişi üzerinde belli kıyaslamalar yaparak ilerlemek daha sağlıklı olacaktır.

Ses ve bakışlar oldukça önemlidir. Kişiler seslerini kontrol etmek için büyük bir mücadele vererek başarılı olabilirler. Ancak yalan söyleme ve yakalanma korkusunun vereceği gerilim sesin titremesine neden olabilir. Bakışlar da yine birçok zaman ipucu verir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.