Yaşayan Bilir! Aşk Acısının Fiziksel Bir Acı Olduğunu İspatlayan Deney

Geceler boyu uykusuz kaldığımız, mutluluktan ve aşktan ayaklarımızın yerden kesildiği dönemler muhakkak ki olmuştur. Aşk, güzel bir duygu, muhteşem bir his, hayatta aşkı yaşamak apayrı bir şans. Peki, kalbimizi kıpır kıpır yapan aşk gerçekten de mutluluk kaynağı mı? Aşk acısını yaşamaya değer mi?

Hayatta varlığı insanı bu kadar mutlu eden şeyin yokluğu elbette ki acı verir ve üzer insanı.

 

  1. Aşık olunduğu an beyin otomatik olarak mutluluk veren hormonu salgılar.

 

Bu durumu bilmeyen yoktur. Aşık olan insanın gözüne adeta perde iner, olaylar karşısında daha sakin ve pozitiftir. Dünya aşık olan insan için adeta tozpembedir. Aşık insan güzelleşir, huzur bulur ve mutluluk saçar.

 

  1. Zihninizde sadece AŞK vardır! Aşkın ve mutluluğun dışında pek bir şey barınmaz beyninizde.

Bu  kadar güzel bir duygu hele ki karşılıklı ise tadından yenmez. Ancak aşkınız karşılık bulmamış ise işte tam olarak aşk acısı o an başlıyor.

 

  1. Aşıkken kalbe söz geçirilemediği doğru mudur?

Mantık ve kalp, aşkın ikilemidir adeta. Peki gerçekten kalbe söz geçirilemez mi?

 

  1. Michigan Üniversitesi bu konuya el atarak aşkın gerçekten fiziksel bir acısı var mı bu konuda bir araştırma yapmaya ve deneyler ile araştırmayı derinleştirmeye karar vermiştir.

 

Denek olarak da terk edilen 40 kişiyi araştırma konusuna dahil ederek bu grubu incelemeye almıştır.

 

  1. Denekler tek tek incelenmeye başlar.

 

Deneklere ilk olarak yakın zamanda ayrıldıkları sevgililerinin fotoğrafı gösterilir ve beyin dalgaları ölçülür. Ardından sıradan arkadaşlarının fotoğrafları gösterilir ve aynı şekilde beyin hareketleri incelenir.

 

  1. Denekler üzerindeki araştırmada beynin belirli bölgelerinde fotoğraflar ile tepkime alındı.

 

Bu bölgelerin acı bölgesi olduğunu kanıtlamak amacı ile deneklere fiziksel bir acı uygulaması yapıldı. Tam olarak bu noktada tepkiler yine aynı şekilde olmuştur ve beynin aynı iki bölgesinden uyarı alınmıştır. Bu araştırmada gösteriyor ki fiziksel bir acı ile aşk acısı aynı derece de insana acı yaşatıyor. Yani aşk acısı fiziksel bir acıya sebep oluyor. Terk edilme ile bir tokat eşdeğer acılara denk geliyor.

 

  1. Deneyin sonunda ise çıkan sonuç oldukça ilginç. Aşk acısı sadece kişileri duygusal olarak yaralamıyor. Fiziksel bir acıya da sebebiyet vererek kişiyi yıpratıyor.

 

Tüm bunların araştırmasında çaba harcayan bilim insanlarının ilerleyen günlerde aşk acısına da çare bulması dileğiyle…

Umarız mutlu süren aşklarınız olur ♥

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.