Yaz aylarında sağlıklı beslenme yolları!

Sağlıklı beslenmek hem fiziksel hem de ruhsal sağlığınızı oldukça olumlu etkileyecektir. Sağlıklı bir hayat yaşamak için yaz aylarında da sağlıklı beslenmenize dikkat ederek kendiniz için iyi bir şeyler yapmanız mümkün.

Yaz aylarında sağlıklı beslenmenin yolları!

Havaların iyice ısınması ile birlikte uyku düzeni, beslenme alışkanlıkları gibi konularda değişiklikler yaşanabiliyor. Bu değişiklikler de sağlığımızı derinden etkiliyor. Sıcak havalar uyumamızı zorlaştırırken aynı zamanda iştahı da olumsuz etkileyerek daha az beslenmeye neden oluyor.

Yaz aylarının getirdiği iştahsızlıkla baş etmeniz oldukça önemli. Vücudunuzun vücut sıcaklığını düzenlemek ve terleyerek toksinleri atmak için ihtiyacı olan enerjiyi ona mutlaka vermelisiniz.

Önemli olan ne kadar yediğiniz değil vücudunuz için gerek duyulan mineralleri ve vitaminleri yeterli düzeyde almanızdır. Özellikle sıcak havalarda terlemeyle sıvı ve mineral kaybı yaşanıyor. Bu kaybı dengelemek için de yeterli sıvı alımı oldukça önemli.

vücut fonksiyonlarının düzenli çalışması, metabolizma dengesinin sağlanması ve daha pek çok biyokimyasal sürecin gerçekleşmesi için sıvı ve özellikle su tüketimi çok büyük önem taşıyor. Su içmek için susamayı beklemeyin ve günde en az 2 buçuk litre su tüketin. Suyun tadını sevmiyor ve içmekte zorlanıyorsanız içerisine elma, limon ya da salatalık gibi ürünleri dilimleyerek atabilir suyunuzu tatlandırabilirsiniz. Süt, ayran, kefir, cacık, soğuk çay ve taze sıkılmış meyve suyu içerek de hem sıvı ihtiyacınızı hem de vücudunuzun ihtiyacı olan diğer mineral ve elektrolitleri vücudunuza verebilirsiniz. Sıvı tüketiminin yanı sıra su içeriği yüksek olan gıdaları da tüketmeye çalışın. Böylece gerekli besin öğelerini yeterli düzeyde almış olacaksınız.Sebzeler genelde %90-96 su taşırken, meyveler yaklaşık %80-90 arasında su içeriğine sahiptir.

Yazın vazgeçilmez meyveleri olan kavun ve karpuzun yanı sıra taze sebze ve meyveler, fındık, ceviz ve badem gibi yağlı tohumları da tüketebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.