Yeme krizleri neden yaşanır?

Bazılarımız hayatımızın belli dönemlerinde yeme bozukluğu yaşamışızdır. Çoğu zaman iştahsızlık sendromu olarak karşımıza çıkan yeme bozukluğu, kişiyi günler sürebilen açlığa teslim ederken bazen de yeme krizi olarak karşımıza çıkıyor. Yeme krizinde ise kişi doyma hissini kaybetmişçesine yemek yemek ister. Peki yeme atakları neden yaşanıyor?

Yeme krizleri neden yaşanır?

Yeme krizlerinin çeşitli nedenleri vardır. Geneli psikolojik temelli olan nedenlerine gelin beraber bakalım.

Diyette yeterli beslenmemek: Diyet yapmak yetersiz beslenmek demek değildir. Bu algı ile oluşturulmuş ve besin değeri olmayan gıdalarla bilinçsizce hazırlanmış diyet listeleri maalesef hem sağlığınızla oynuyor hem de ansız yeme atakları nedeniyle daha da çok kilo almanızı sağlıyor.

Kaçamak sonrası suçluluk psikolojisi: Vakitsiz zamanlarda gelen açlık ya da tatlı krizlerinin üzerine yenilen kaçamaklar da suçluluk psikolojisi yaratır ve yeme atağı oluşturur.

Bilinçaltına yaşanmış travma: Belki bundan  çok uzun yıllar önce yaşadığınız bir travma, bilinç altınızda kendisine sağlam bir yer edinmiş olabilir. Etkisini yıllar sonra ansızın ortaya çıkarabilen travmalar da yeme krizlerini tetikler.

Kendini negatif etkilemek: Kendiniz hakkında olumsuz düşüncelere sahip olmanız ya da düşüş  dönemlerinde kendinize haksızca yüklenmenizin negatif etkileri de yeme krizlerine neden olur.

Öğün atlamak: Düzensiz bir beslenme anlayışına sahipseniz atladığınız öğünler zamansız yeme krizleri olarak karşınıza çıkabilir.

Duygusal boşluktan kaynaklanan açlık: İlgi, ya da sevgi eksikliği hissiniz varsa bu hisleri bastırma yolu olarak yeme krizlerini istemsizce seçmiş olabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.