Yeterince su içmezseniz vücudunuzda neler olur?

Su gerçekten de yaşamın vazgeçilmez kaynağıdır. Tüm organlarımızın faaliyetlerine yardımcı olan su, yeterince tüketilmezse vücudumuzda farklı şekillerde etkiler göstererek zarar verir. Günde ortalama 8 bardak su içmemiz vücudumuz açısından önem arz etmektedir. Vücudumuz günde yaklaşık 10 bardak su kaybederken yeterli suyu almadığımızda vücudumuzda neler olduğunu öğrenmek ister misiniz?

Yeterince su içmezseniz vücudunuzda neler olur?

Canlıların  beyninin %75’i, kanının %92’si, kaslarının %75’i, kemiklerinin %22’si sudan oluşur.  Yeterince su içmemek ise birçok hastalığa davetiye çıkarır. İşte o hastalıklardan bazıları:

ASTIM VE ALERJİLER: Dehidratasyona maruz kalan vücut sudan tasarruf etmek için havayollarını daraltmaya başlar. Bu durum da astıma ve çeşitli alerjilere neden olur.

CİLT PROBLEMLERİ: Dehidratasyon deri yoluyla toksinlerin atılmasını bozmakta ve her türlü cilt problemi için uygun koşulları sağlamaktadır. Dermatit, sedef, kırışıklık gibi sorunlar yeterli su içmemenin sonuçlarındandır.

YÜKSEK KAN BASINCI: Kanın %92’si sudur. Vücudun susuz kaldığı zamanlarda ise kan kalınlaşarak akışı sırasında dirence sebep olur ve buda kan basıncı yükselmeye başlar.

SİNDİRİM BOZUKLUKLARI: Su ve alkali (kalsiyum ve magnezyum) minerallerin eksikliği gastrit, ülser ve reflü gibi birçok sindirim sistemi problemine yol açar.

EKLEM AĞRISI VE SERTLİK: eklemlerde büyük bir kısmı sudan oluşan kartilaj yastıkçıkları vardır. Vücut susuz kaldığında kartilaj zayıflar ve eklem tamiri yavaşlamaya başlar.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.