Yumurta kabukları ne işe yarar?

Kendisi bir protein deposu olarak bilinen ve lezzetiyle birçok yemeği tatlandıran yumurtayı tükettikten sonra kabuklarını atmak çok büyük hata. Çünkü yumurtanın içi kadar dışı yani kabukları da faydalı.

Araştırmalar, yumurta kabuğunu attığımızda değerli bir kalsiyum kaynağından mahrum kalabileceğimizi gösteriyor. Kabukları değerlendirmek için önce yumurta kabuklarını sirke eklediğiniz kaynar suda bir süre bekletin. Daha sonra 100 dereceye ısıtılmış fırında 15 dakika fırınlayın ve rondodan geçirin.

Gübre: Yumurta kabuklarını ufalayıp çiçeklerinizin diplerine dökün. İçerdikleri yoğunlaştırılmış mineraller toprağı daha sağlıklı hale getirir. Toprağa gübre kadar faydalıdır.

Temizlik: Yumurta kabuklarını, tülbentin içine bağlayarak beyaz çamaşırlarınızın içine koyarsanız çamaşırlarınızın kar beyazı olduğunu görürsünüz. Ayrıca sabunlu suyla karıştırıp tencere ve tavalarınızı temizleyebilirsiniz. Bahçedeki kemirici kurtları ve salyangozları uzaklaştırmak için de oldukça doğal bir ilaçtır.

Cilt bakımı: Yüksek orandaki kalsiyum içerdiğinden dolayı yumurta kabuğu, cilt üzerinde oldukça olumlu özelliklere sahiptir. Yumurta kabuğunu ezip cilt maskesi olarak kullanıldığınızda cilt rengini açarak beyazlatır.

 

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.