Yüz Temizlemenin Altın Kuralları!

Pürüzsüz ve parlak bir cilt hemen hemen herkesin hayalidir. Pahalı cilt bakım ürünleri ya da cilt bakımlarına girmenize gerek kalmayacak, evde yüz temizleme işlemlerinin vazgeçilmezi olan kuralları sizler için derledik. İşte yüz temizlemenin altın kuralları!

  • Cilt tipi farkı oldukça önemli!

Günlük cilt bakımının olmazsa olmazı pek tabii en önemlisi cilt temizliğidir. Cilt temizliğinde kullandığınız ürünler de çok büyük önem taşıyor. Peki hangi tip cilt bakım ürünü kullanıyorsunuz? Cilt tipinizi bilmeden ve ona uygun seçerek lipit tabakasına zarar vermeden, cildin pH değerini bozmayan bir ürün kullanmadan doğru bir cilt temizliği mümkün müdür? Hayır! Cilt tipinizi doğru analiz etmeli ve ona uygun ürünler kullanmalısınız.

  • Yüzünü ne sıklıkla yıkıyorsun?

Gün içinde kullandığımız ürünler ya da çevresel faktörler yüzünden gözenek doluluğu ya da kirlenme en büyük rahatsızlık etmenlerinden biri. Bu nedenle de yüzümüzü yıkamak için büyük bir istek duyuyoruz. Ancak doğru temizleyiciyi bulsan da cildini fazla yıkamaya maruz bırakmamalı ve dengesini bozmamalısın. Sabah uyandığında ve gece yatmadan önce yıkaman yeterli olacaktır.

  • Sıcak su dostun değil!

Evet yüzünü çok sık yıkamak doğru bir hareket değil ancak az yıkamak da cildine iyi gelmeyecek. Günde 2 kez yıkayacağın yüzüne değdirdiğin su da oldukça önemli. Ne kadar sıcak su o kadar temizlik diye düşünüyorsan maalesef yanılıyorsun. Sıcak su cildin dengesini bozuyor ve cildi kurutuyor. Kuruluk ise hem kırışıkları hem de cilt sorunlarını ortaya çıkarıyor. Cildine en uygun olanı ise ılık su. Cildinin böylece daha sıkı olduğunu fark edeceksin.

  • Yüzünü ovalamayı bırak!

Yüzünüzü temizlerken ne kadar baskı uyguladığınız da önemli bir nokta. Kirlerin daha iyi çıkması için kazır gibi ovalamak ve baskı uygulamak da cildinizin tahriş olmasına neden olacak. Bunun yerine hafifçe masaj yaparak temizlemeniz daha doğru olacak.

  • Yüzü kurulama aşaması…

Cilt temizliğinin ardından yüzün kurulanması da önemli bir aşama. En ufak bir nem kalmayana dek kurulamak sandığımız kadar iyi bir şey değil. Oysa sana özel olan bir havlu ile hafifçe ıslaklığı almak ve kalan nemi cildin çekmesini beklemek. Cildin nem dengesini korumak için mutlaka yapmalısınız.

  • Tonik ve nemlendirici

Cildinizi su ve cildinize uygun bir ürünle temizledikten sonra dışarıya çıkmaya hazır olduğunuzu sanıyorsanız yine yanılıyorsunuz. Su ve temizleme ürünleri gözeneklerinizin açılmasına neden olacak. O halde güne başladığınızda, cildinize zarar verecek etmenlere daha açık olacaksınız. İlk olarak bir tonik yardımıyla gözeneklerini sıkılaştırmalı ardından da nemlendirici kullanarak cildinin yağ dengesini koruyabilirsin.

  • Her gün peeling yapmak yasak!

Peeling ölü derilerin cildinizden atılmasını ve daha temiz gözeneklere sahip olmanızı sağlar. Belli bir sıklıkla kullanıldığında oldukça işe yarayan peeling işlemi pek tabii her gün yapılamaz. Haftada 2 kereden fazla yapılan bu işlem cildinizi tahriş eder. Yine cildinize uygun olan bir ürünle belli bir zaman aralığı bırakarak uygulamalısın.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.