Zona hastalığı nedir? Nasıl geçer?

Tıptaki adı ile Herpes zoster olarak bilinir ve varicella zoster adı verilen bir virüs sebep olur. Duyusal sinir hücresi gruplarını tutan bu rahatsızlık ağrılı, döküntülü ve kaşıntı yapan bir cilt hastalığıdır. Belirtisi çok şiddetli olabilen bu rahatsızlığa birçok sempton da eşlik eder.

Zona hastalığı neden olur?

Suçiçeği hastalığına sebep olan varicella zoster virüsü, zona hastalığına neden olur. Suçiçeği enfeksiyonu bitse bile bu virüs sinir siteminde yıllarca inaktif olarak kalabilir. Virüs, bağışıklık sisteminin zayıf olduğu dönemde zona olarak yeniden harekete geçebilir. Yaygın olarak 50 yaş üzerinde görülse de herkesin başına gelebilir. Strese bağlı olarak da ortaya çıkabilir.

Zona hastalığının belirtileri nelerdir?

Zona hastalığı: baş ağrısı, ateş ve titreme, baş dönmesi, mide bulantısı, karın ağrısı, mide ekşimesi, lenf nodlarında şişme, yorgunluk ve halsizlik gibi belirtiler gösterebilir.

Döküntülerin ortaya çıkacağı bölgede yanma, karıncalanma, kaşıntı veya batma ile başlayan zona, bazen çok daha şiddetli bulgularla ortaya çıkar ve dayanılmaz bir ağrı oluşturabilir. O bölgede kırmızı bir yama şeklinde kızarıklık tipik olarak görülür. 1-5 gün arasında da döküntüler oluşur ve bu döküntüler içi sıvı dolu kabarcık kümeleri şeklinde olur. Döküntüler suçiçeği ile aynıdır ancak tüm vücutta görülmez; sadece yüz, boyun, sırt, kalça yada gövde gibi sadece tek bir alanda sınırlıdır ve vücudun bir yarısında yer alır.

Zona nasıl geçer? Tedavisi nasıldır?

Çok sık görülebilen zona hastalığının tedavisi için varisella zoster virüsüne karşı etkili olan asiklovir ve valasiklovir isimli antiviral ilaçlar kullanılır. Ağrı, yanma, batma gibi belirtiler için de ağrı kesici haplar, kremler ve losyonlar önerilir. Ancak hastalığın kesin bir tedavisi olmadığı, belirtilerin ilerlemesini durdurmak için ilaç kullanılacağı da bilinmelidir.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.